Spotkanie odbędzie się 27.09.2023r. o godzinie 17.00 w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Knurowie.
Prowadząca: Sonia Skrętkowska, psycholog, psychoterapeuta
*Grupa Wsparcia to spotkania odbywające się cyklicznie, co 2 tygodnie przez okres jednego półrocza roku szkolnego na terenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Knurowie, ul. Kosmonautów 5a
**Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń do Poradni (tel. 32-235-14-76). Zgłoszenia przyjmowane są do 22.09.2022r.
KONSULTACJE DLA RODZICÓW W ROKU SZKOLNYM 2023/2024
Z PANIĄ PEDAGOG WIKTORIĄ KOTZUR-GÓRECKĄ ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ W ŚRODY
W GODZINACH OD 14.00 DO 15.30
LUB W INNYM TERMINIE PO WCZEŚNIEJSZYM UZGODNIENIU
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Zapisy do 17 stycznia przyjmowane są w sekretariacie Poradni lub telefonicznie pod nr 32-235-14-76.
Ilość miejsc ograniczona.
Podczas warsztatów uczniowie zostaną zapoznani ze sposobami uczenia się poprzez zabawę oraz dowiedzą się jak można dobrze się uczyć nie tracąc przy tym radości.
Tematyka zajęć obejmuje m.in.: mnemotechniki, rymowanki, mapy myśli, metody ułatwiające uczenie się języków obcych oraz przedmiotów szczególnie wymagających zapamiętywania, sposoby radzenia sobie ze zdenerwowaniem podczas sprawdzianu lub egzaminu.
Treści są dostosowane do wieku uczestników.
Udział w zajęciach jest bezpłatny oraz dobrowolny.
Uwaga!!! W przypadku rezygnacji z warsztatu prosimy o jak najszybsze zgłoszenie w sekretariacie Poradni (zwolnione miejsce będzie mógł zająć inny uczeń).
Więcej informacji na ten temat przeczytać można na stronie:
https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/
XI Ogólnopolski Tygodnia Świadomości Czerniaka - komunikat Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel *XI Tygodnia Świadomości Czerniaka*, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła /„Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA”/ zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie. Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, *Maria Winiarska* oraz *Zofia Zborowska-Wrona*. W myśli zasady /„Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA”/ zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności. LINK:*https://www.youtube.com/watch?v=3bvavaHANdg /Pozostaję z szacunkiem, / *Lek. Michał Siwik* /Młodszy asystent, Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Onkoma/ "Klinika Onkologii i Radioterapii Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy" 02-781 Warszawa, ul. W. K. Roentgena 5 www.pib-nio.pl <https://www.pib-nio.pl/> Pedagog szkolny Wiktoria Kotzur - Górecka
Link do filmu i gry został umieszczony na stronie gkrpa.pilchowice.pl w zakładce profilaktyka -> programy profilaktyczne -> Otwórz się na pomoc z Gminą Pilchowice.
Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji.
Wszyscy dobrze wiemy, iż pandemia COVID-19 wymusiła zmianę formy kształcenia dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach oświatowych ze stacjonarnego na zdalny, co na pewno ma wpływ na pogorszanie się kondycji fizycznej, psychicznej, emocjonalnej uczniów. Powrót uczniów do szkół może skutkować wzrostem zachowań ryzykownych, sprzyjać większej ilości zachowań niepożądanych, a w szczególności gdy kontakty społeczne były mocno ograniczone z powodu restrykcji epidemiologicznych, może powodować wzrost konfliktów między dziećmi. Integracja zespołu klasowego i podejmowanie wspólnych działań w grupie klasowej, jak również rozpoznawanie indywidualnych potrzeb dziecka w zakresie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego oraz podjęcie adekwatnych działań będą teraz głównymi priorytetami w realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego naszej szkoły. Dlatego jako szkoła zwracamy się z prośbą do Państwa o stałą współpracę z nami w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej , by wszelkie niepokojące sygnały (obawy, lęki, niepokoje dzieci) związane z powrotem Państwa dziecka do szkoły zgłaszać wychowawcy klasy lub pedagogowi szkolnemu. Dzięki temu będziemy mogli szybko podjąć wspólne działania dla dobra dziecka. Jeżeli będzie taka potrzeba zorganizujemy szkolenia dla rodziców dotyczących spraw wychowawczych, stanów emocjonalnych, pokonywania lęku m.in. przed brakiem akceptacji w grupie, stresu, budowania na nowo relacji interpersonalnych. Będziemy oferowali uczniom wsparcie w wielu obszarach: w dydaktyce, w sferze emocjonalno – społecznej, integracji z rówieśnikami, w każdej w której uczeń będzie potrzebował pomocy. Liczymy na to, że nasze wspólne działania przyczynią się do wzrostu poziomu poczucia bezpieczeństwa jak również do zmniejszenia ilości zachowań ryzykownych, niebezpiecznych, zagrażających życiu i zdrowiu fizycznemu, jak i psychicznemu dziecka.
Roman Pinoczek - Dyrektor Szkoły
Grażyna Prus - Zastępca Dyrektora Szkoły
Myślimy, że odpowiedzi na te pytania i szereg innych znajdziemy w tej broszurce, a materiały w niej zawarte okażą się pomocne w procesie wychowania dzieci ku dorosłości, odpowiedzialności i wolności.
Serdecznie zapraszamy uczniów kl. VII i VIII szkoły podstawowej na zajęcia warsztatowe z zakresu poradnictwa zawodowego, które odbędą się na terenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Knurowie w dniu 02.06.2021r.
Zainteresowanych z kl. VII zapraszamy 02.06.2021 na godz. 14.00 do 15.30, chętnych kl. VIII zapraszamy 02.06.2021r na godz. 16.00 do 17.30.
Uczniów zainteresowanych pogłębieniem wiedzy na temat posiadanych mocnych stron, zainteresowań i predyspozycji zawodowych oraz zdobyciem wiedzy na temat możliwości kształcenia i poznaniem świata zawodów prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w zajęciach telefonicznie w sekretariacie Poradni, pod nr telefonu: 32 235 14 76 od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.30
W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu profilaktyki uniwersalnej pt. „Smak życia czyli debata o dopalaczach”, autorstwa dr Krzysztofa Wojcieszka. Program został przygotowany z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia oraz Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii i zaproponowany do kompleksowych działań profilaktycznych przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz Śląskiego Kuratora Oświaty.
Celem programu jest dostarczenie młodym ludziom podstawowych informacji na temat „dopalaczy” i zagrożeń wynikających z ich używania, a w konsekwencji zwiększenia ostrożności i zmniejszenia otwartości na kontakty z tymi produktami.
W ramach programu w ostanich miesiacach odbyły się w trybie zdalnym zajęcia profilaktyczne w kl. VII i VIII oraz zajęcia warsztatowe dla kl. VI - VIII z zakresu profilaktyki narkomanii i dopalaczy prowadzone przez Firme Al-Koal-Prof, które zorganizowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Od kwietnia Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży udziela całościowej pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży (do 21 roku życia).
Dzięki inicjatywie i dofinansowaniu Urzędu Gminy w Pilchowicach, w naszej szkole odbywają się zajęcia pod nazwą „Świetlicy opiekuńczo-wychowawczej”, w której realizowany jest program socjoterapeutyczny dla uczniów klas I-III. Zajęcia prowadzone przez specjalistów psychologów z Centrum Terapii Systemowej i Pomocy Psychologicznej „DIADA” w Gliwicach.
Centrum Terapii Systemowej i Pomocy Psychologicznej DIADA w Gliwicach zaprasza również do kontaktu Rodziców/Prawnych Opiekunów, którzy zauważają jakiekolwiek problemy z funkcjonowaniem u swoich dzieci. Placówka realizuje porady psychologiczne, diagnostyczne porady psychologiczne, sesje terapii indywidualnej i grupowej, sesje wsparcia psychospołecznego, a także wizyty środowiskowe oraz terapię rodzinną. Obecnie trwa nabór do grup terapeutycznych dziecięcych i młodzieżowych. Zachęcamy do korzystania z usług DIADY, która realizuje pomoc również w czasie zagrożenia epidemiologicznego – zarówno w formie kontaktu bezpośredniego, jak i on-line.
Informacje zamieszczone są na powyższym plakacie.
Pandemia to bardzo trudny czas niepokoju, niepewności i często samotności. Wiele osób w tym czasie potrzebuje wsparcia. Nasilają się objawy lęku, paniki, stanów depresyjnych etc. Poradnia on-line jest narzędziem, które ułatwi w tak trudnym dla wszystkich okresie dostęp do pomocy specjalistycznej w sposób bezpieczny, szybki i skuteczny.
Osoba zarejestrowana na portalu poradni może zapisać się na konsultację, spotkanie on-line, spotkanie grupy wsparcia lub szkolenie, w zależności od formy pomocy jaką oferują poszczególni specjaliści. Z konsultacji mogą skorzystać zarówno rodzice, uczniowie jak i nauczyciele.
Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronach: